Διδακτικές Επισκέψεις

Στο πλαίσιο των Καινοτόμων προγραμμάτων, που υλοποιούνται στο Σχολείο μας, την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2017 οι μαθητές της Α΄και Δ2 τάξης , επισκέφτηκαν το  εργοστάσιο Παστερίωσης Γάλακτος "ΠΡΩΤΟ", στην περιοχή Εγλυκάδας Πατρών. Οι μαθητές  ενημερώθηκαν από υπεύθυνο παραγωγής του εργοστασίου για τις διεργασίες παστερίωσης, που υπόκειται το γάλα αλλά και τη θρεπτική του αξία. Στη συνέχεια,αφού φόρεσαν ειδικά καπέλα και παπούτσια, ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις και είδαν από κοντά τον τρόπο επεξεργασίας και συσκευασίας του γάλακτος. Στους μαθητές  προσφέρθηκε ως κέρασμα σοκολατούχο γάλα.

Οι μαθητές της Β΄και Γ2΄ τάξης επισκέφτηκαν «το Σπίτι του Νερού» και πληροφορήθηκαν για την ιστορία του νερού στην Πάτρα και την διαχείριση των υδατικών πόρων.

Οι μαθητές της Γ1, Δ1΄ και Ε1 τάξης επισκέφτηκαν την Αρτοβιομηχανία Δερβίση και είδαν από κοντά την παραγωγή και τη διάθεση των αρτοσκευασμάτων

και οι μαθητές της Ε2 και ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Λαϊκής Τέχνης, γνωρίζοντας από κοντά το αρχειακό υλικό του Μουσείου, το οποίο είναι   ένα σύνολο από ενότητες, που τεκμηριώνουν ένα σημαντικό μέρος της πολιτιστικής κληρονομιάς της περιοχής.

Μετά το πέρας των διδακτικών επισκέψεων οι μαθητές όλων των τάξεων  επισκέφτηκαν  τις εγκαταστάσεις του  Tennis Club Πάτρας.