Ο Χορός ενώνει, συγκρατεί, παρηγορεί!!

Σήμερα Πέμπτη 27 Μαρτίου 2014  η ημέρα των μαθητών ξεκίνησε με πολλή μουσική , χορό και κίνηση. Οι μαθητές μαγεύτηκαν με την υπέροχη  μουσικοχορευτική παράσταση των 30 φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών που πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του Σχολείου ακούγοντας ενθουσιασμένοι το τραγούδι της  θεατρολόγου Μαριεντίνας  Βουρδέρη

Στη συνέχεια οι μαθητές  μπήκαν  στις τάξεις τους και  με τη βοήθεια των φοιτητών με δικές τους χορευτικές κινήσεις,  απόλαυσαν το χορό. Φυσικά ήταν μεγάλη έκπληξη για  τους μαθητές αφού  δεν ήξεραν για το τι πρόκειται να συμβεί !!

Και όλα αυτά  στα πλαίσια  του εκπαιδευτικού ? καλλιτεχνικού  προγράμματος χορού ?κίνησης « Ο χορός ενώνει, συγκρατεί, παρηγορεί» με υπεύθυνους τη χορογράφο ? πανεπιστημιακό Dr Μάρω Γαλάνη και το Τμήμα Πολιτιστικών της Α/θμιας Εκπαίδευσης , το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο της συνεργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, σε συνεργασία με το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας το σχολείο μας  συμμετέχει και συγκεκριμένα η Γ1 Τάξη με τη Δασκάλα κ. Ιωάννα Σχοινά, την εκπ/κό Θ.Α κ. Αλεξανδροπούλου Μαρία και την εκπ/κό των Εικαστικών κ. Γιαννούλη Χαρά.

Οι παραπάνω εκπαιδευτικοί αφού επιμορφώθηκαν σχετικά με το πρόγραμμα , μαζί με τους μικρούς μαθητές της  Γ1 Τάξης ετοιμάζουν τη δική τους χορογραφία που θα παρουσιαστεί  σε εκδήλωση που θα γίνει στην Αγορά Αργύρη.