Λαογραφική Έκθεση στο Σχολείο μας

Στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος που υλοποιείται καθ΄όλη τη διάρκεια της χρονιάς στο σχολείο μας για την Παράδοση, διοργανώθηκε μια λαογραφική έκθεση με παραδοσιακά εκθέματα ( είδη οικιακής χρήσης, μαγειρικά σκεύη, παραδοσιακές ενδυμασίες, εργαλεία, υφαντά και άλλα παλιά αντικείμενα. Η πρωτοβουλία για τη διοργάνωση της έκθεσης ήταν των μαθητών της ΣΤ΄τάξης, οι οποίοι με την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ. Χριστοδουλοπούλου Δήμητρας και Τσερεμέγκλη Χρυσόστομου έστησαν με πολύ μεράκι και διάθεση ' το Σεργιάνι στην Παράδοση" , αφού πρώτα είχαν ασχοληθεί αρκετά με πολυποίκιλες δράσεις, την ώρα της Φιλαναγνωσίας με το βιβλίο της συγγραφέα κ. Αναστασίας Ευσταθίου ¨Η Γερακίνα και ο Πρίγκιπας Νερένιος"

Την Έκθεση είχαν τη δυνατότητα να επισκεφτούν όλη η μαθητική κοινότητα, γονείς κ κηδεμόνες των μαθητών, ο Σχολικός μας Σύμβουλος κ. Καραγιάννης, η Υπεύθυνη των Πολιτιστικών κ. Κουφού Ανδρεάννα, η συγγραφέας κ. Ευσταθίου, που θαύμασαν από κοντά όλα τα εκθέματα και θυμήθηκαν τα παλιά......