Ζωγραφίζοντας την ψυχή μας με την πένα της μουσικής

Μια γιορτή με νότες γεμάτες Αγάπη,  παιδικά χαμόγελα, προσφορά, αλληλεγγύη!

130 μαθητές του 26ου και 64ου Δημ. Σχολείων της Πάτρας τη Δευτέρα 3 Απριλίου στο κατάμεστο από κόσμο Συνεδριακό του ΤΕΙ Δυτ. Ελλάδας "Ζωγράφισαν την ψυχή τους με την πένα της Μουσικής" για τα παιδιά του Συλλόγου Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματική ασθένεια ΦΛΟΓΑ

Με τη δύναμη της Μουσικής της κίνησης και των χρωμάτων έστειλαν μήνυμα Ελπίδας ?Αισιοδοξίας  και ανθρωπιάς , αναδεικνύοντας έτσι την ευεργετική επίδραση της μουσικής στην ψυχή, στο πνεύμα και στο σώμα, σκορπώντας ταυτόχρονα ρίγη συγκίνησης στο κοινό, το οποίο χειροκροτούσε παρατεταμένα τους μαθητές και τον εκπαιδευτικό  Μουσικής κ. Άγγελο Παπαγγελόπουλο,  για τη μαγική βραδιά που τους χάρισαν.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι γονείς των μαθητών, ο Περιφερειάρχης Δυτ. Ελλάδας κ. Κατσιφάρας, ο Βουλευτής Ανδρέας Κατσανιώτης, ο Βοηθός Περιφερειάρχη σε θέματα Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Χαροκόπος, ο αρχιμανδρίτης π. Θεόκλητος, ο Προϊστάμενος Επιστημονική Καθοδήγησης της Π.Ε. κ. Μπαρής Θεόδωρος, και της Δευτεροβάθμιας κ. Χριστοπούλου Σοφία, οι Σχολικοί Σύμβουλοι κ. Καραγιάννης Παναγιώτης και Ηρακλής Αγγελόπουλος,η εκπρόσωπος του Συλλόγου ΦΛΟΓΑ κ. Παπαιωάννου η υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κ. Άρτεμις Παπακωνσταντινοπούλου, Διευθυντές και εκπαιδευτικοί Σχολείων Σχολείων, οι Σύλλογοι Γονέων & Κηδεμόνων και πλήθος κόσμου.

Οι Διευθυντές των δυο Σχολείων Πατρούλα Αντωνοπούλου και Νίκος Βεγιάννης ανέφεραν ότι η ιδέα της προσφοράς μέσα από την Τέχνη και την Εκπαίδευση είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να συμβεί αυτή την εποχή κόντρα στην εσωστρέφεια και τη μιζέρια της καθημερινότητας, δίνοντας θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στους γονείς τους που ήταν συνοδοιπόροι σε αυτή τη μαγική βραδιά.

Ενώ ευχαρίστησαν θερμά όλους αυτούς που στάθηκαν συμπαραστάτες και αρωγοί για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης.

Ιδιαίτερα  το Σύλλογο Γονέων παιδιών με Νεοπλασματική ασθένεια «ΦΛΟΓΑ»,

για την πολύτιμη συμπαράσταση, υποστήριξη  και τη δική τους συμβολή στην επίτευξη της Εκδήλωσης,

Τη Δημοσιογράφο κ. Μαρίνα Ριζογιάννη  για την εξαιρετική παρουσίαση και το συντονισμό της εκδήλωσης.

Την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και το ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας για την όλη στήριξη, καθώς και τους χορηγούς που ήταν αρωγοί σε αυτή την προσπάθεια: την Εφημερίδα ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ , το Αχαϊκό Εντελβάις, το Τουριστικό Γραφείο Giannopoulos Tours, τη Διοίκηση του Αστικού ΚΤΕΛ Πάτρας, τα ηχητικά συστήματα Ανδρέας Αδαμόπουλος, τον Τομέα Νοσηλευτικής του Ερυθρού Σταυρού.