Οδηγίες σε κηδεμόνες για την εγγραφή των μαθητών στην πλατφόρμα eclass

Αγαπητοί γονείς,

Όπως γνωρίζετε από προηγούμενη ενημέρωση, η διαδικασία εγγραφής μαθητή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ολοκληρώνεται μέχρι 30/3/2020, ώστε να λειτουργήσει η ασύγχρονη τηλεκπαίδευση.

Μέχρι σήμερα έχουν καταφέρει να βγάλουν κωδικούς 137 μαθητές από του 206 που φοιτούν συνολικά, ενώ και 2 εκπαιδευτικοί περιμένουν την ανταπόκριση του συστήματος για χορήγηση δικών τους κωδικών, ώστε να δημιουργήσουν την ηλεκτρονική τάξη. Ευελπιστούμε το πρόβλημα να ξεπεραστεί εντός των επόμενων ημερών...

Τα επόμενα βήματα αφορούν στην ενεργοποίηση των λογαριασμών των μαθητών. Λόγω τεχνικών δυσκολιών, καθώς το σύστημα έχει υπερφορτωθεί, παρακαλούμε να επιμείνετε στην προσπάθεια καταχώρισης από την πλευρά σας των ακόλουθων στοιχείων, ώστε τα παιδιά να εγγραφούν στο μάθημα που αντιστοιχεί η φοίτησή τους στο Σχολείο:

1) Εισέρχεστε στο eclass.sch.gr
 2) Πατάμε δεξιά εκεί που λέει σύνδεση με λογαριασμό sch.gr (Βάζουμε το όνομα χρήστη και τον κωδικό που έχουμε, και, πατώντας σύνδεση, ανοίγει η ηλεκτρονική τάξη του Σχολείου μας)
 3) Αν θέλουμε να δούμε όλα τα μαθήματα του σχολείου και να κάνουμε εγγραφή σε κάποιο από αυτά, πατάμε το πράσινο κουμπί στα αριστερά: "εγγραφή σε μάθημα".
 4) Από την λίστα των μαθημάτων που θα εμφανιστεί "τικάρουμε" τα μαθήματα που θέλουμε (στα δεξιά κάθε μαθήματος)

Αν το μάθημα είναι Ανοικτό με εγγραφή (το βλέπουμε από το λουκέτο αριστερά του μαθήματος), δε χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια
Αν το μάθημα είναι Κλειστό,  θα χρειαστεί να κάνετε ένα βήμα παραπάνω, κάνοντας αίτημα προς τον εκπαιδευτικό του μαθήματος (όπως δείχνει το σχετικό βίντεο)

Από κει και μετά, μπορείτε να πατήσετε στον σύνδεσμο "Χαρτοφυλάκιο", για να δείτε τα μαθήματα που έχετε εγγραφεί και πατώντας σε κάθε μάθημα να δείτε το υλικό
Για διευκόλυνσή σας, κοινοποιούμε τον παρακάτω σύνδεσμο, με βίντεο για τα βήματα που πρέπει ν' ακολουθηθούν (είναι μικρής διάρκειας και αφορά σε εγγραφή μαθητή Γυμνασίου, αλλά η διαδικασία είναι η ίδια με τα δημοτικά σχολεία).

Οδηγίες εγγραφής μαθητή σε μάθημα για την ασύγχρονη τηλεκπαίδευση

Ευχαριστούμε για την κατανόηση. Είμαστε πάντοτε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ζητηθεί, αποστέλλοντας σχετικό ηλεκτρονικό μήνυμα στη διεύθυνση:  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τάσος Νταγιούκλας

Διευθυντής 26ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας