Ανακοίνωση για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την αριθ. 50942 / Δ2 / 4–5–2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. με θέμα “Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2020–2021” μπορούν οι ενδιαφερόμενοι γονείς να υποβάλουν ηλεκτρονικά στο email:

σχετική έγγραφη αίτηση στο Μουσικό Σχολείο της περιοχής τους (στην περίπτωσή μας στο Μουσικό Σχολείο Πάτρας, τηλ.: 2610–641800) ή να την αποστείλουν μέσω fax(2610641910) κατά το χρονικό διάστημα από 4 έως και 29 Μαΐου 2020 και ώρα 14:00΄. Το έντυπο της αίτησης μπορεί κανείς να το “κατεβάσει” από την ιστοσελίδα του Μουσικού Σχολείου Πάτρας

Οι υποψήφιοι για επιλογή και φοίτηση στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων δε στερούνται του δικαιώματος υποβολής αίτησης για συμμετοχή στις διαδικασίες εισαγωγής σε άλλου τύπου Γυμνάσιο (Πρότυπο, Πειραματικό, Καλλιτεχνικό κλπ).

Στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια) εγγράφονται ως μαθητές απόφοιτοι δημοτικού ύστερα από διαδικασία επιλογής, που θα πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο στον χώρο του Σχολείου (Πάροδος ΕΒ 30 – Εγλυκάδα Πατρών) με τη γραπτή εξέταση των υποψηφίων [ακρόαση ηχητικού δίσκου (cd)]. Μετά την ολοκλήρωση της γραπτής εξέτασης, η διαδικασία εισαγωγής θα συνεχιστεί την ίδια ημέρα με την εξέταση των υποψηφίων από την αρμόδια επιτροπή.

Τα τεστ ανιχνεύουν την αντίληψη του ρυθμού, την ακουστική ικανότητα, την ευχέρεια μίμησης ενός μουσικού θέματος, τη δυνατότητα αναγνώρισης μιας μελωδίας, την ποιότητα της φωνής, τη δυνατότητα δημιουργικής έκφρασης με αφορμή ένα γλωσσικό κείμενο (ποιητικό) κ.ά. Είναι προφανές ότι ένα παιδί που διαθέτει μόνο ακουστική αντίληψη έχει τις ίδιες πιθανότητες εισαγωγής με ένα παιδί που σπουδάζει μουσική.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, μπορεί κανείς να αναζητήσει διαδικτυακά τη σχετική εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.:

Από τη διεύθυνση του Σχολείου