ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021–2022

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με το άρθρο 7 του Π.Δ. 79 / 2017 (ΦΕΚ 109 τ.Α΄ / 1–8–2017), όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 44 του Ν. 4777 / 17–02–2021 (ΦΕΚ 25 τ.Α΄ / 17–02–2021), οι εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου για το σχολικό έτος 2021–2022 θα πραγματοποιηθούν από 01 Μαρτίου 2021 μέχρι και 19 Μαρτίου 2021.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:

ð  Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, που εκδίδεται το τελευταίο πριν την εγγραφή τρίμηνο και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης (για παιδιά που έχουν γεννηθεί μέσα στο ημερολογιακό έτος 2015 [από 01–01–2015 μέχρι 31–12–2015]. Το πιστοποιητικό αυτό θ’ αναζητηθεί αυτεπάγγελτα από το Σχολείο μας στον Δήμο όπου είναι εγγεγραμμένος κάθε μαθητής/τρια). ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ (Εξαιρείται η περίπτωση μαθητή/τριας που δεν είναι εγγεγραμμένος/η σε κάποιον από τους Δήμους του ελληνικού κράτους [π.χ. προέρχεται από το εξωτερικό ή είναι προσφυγόπουλο/μετανάστης], οι γονείς των οποίων θα υποβάλουν στο Σχολείο μας τα πιστοποιητικά έγγραφα γέννησης του παιδιού τους επίσημα μεταφρασμένα).

ð  Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, στο οποίο φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια [τετάνου–κοκκύτη–διφθερίτιδας (DTP), ιλαράςερυθράςπαρωτίτιδας (ΜΜR)]

ð  Αποδεικτικό στοιχείο (λογαριασμός ρεύματος, λογαριασμός τηλεφώνου, αντίγραφο ενοικιαστηρίου κλπ.) από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας, η οποία περιλαμβάνεται εντός των ορίων της σχολικής περιφέρειας

ð  Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου, το οποίο εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του μαθητή. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του “Πιστοποιητικού Φοίτησης”, το Νηπιαγωγείο εκδίδει “Βεβαίωσης Φοίτησης”, η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή/τριας στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του.

ð  Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), έντυπο του οποίου μπορούν οι ενδιαφερόμενοι γονείς να προμηθευτούν από τη διεύθυνση του Σχολείου μας, ώστε να συμπληρωθεί από ιδιώτη γιατρό ή από γιατρό δημόσιου φορέα υγείας (ειδικότητας παιδιάτρου ή γενικού ιατρού). Για διευκόλυνση των γονέων έχουν συσταθεί ειδικά κλιμάκια γιατρών στο ΠΕΔΥ Μ.Υ. Πάτρας (Γιαννιτσών 3, Πάτρα), τα οποία δέχονται τους γονείς κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού (αριθ. τηλ.: 2610 466566). Το Α.Δ.Υ.Μ. θα κατατεθεί στη σχολική μονάδα εγγραφής του μαθητή της Α΄ τάξης το αργότερο μέχρι την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2021–2022, καθώς αποτελεί αναγκαίο δικαιολογητικό για τη συμμετοχή του παιδιού στο μάθημα της φυσικής αγωγής, αλλά και για το δικαίωμα να λάβει μέρος σε σχολικούς αγώνες

ð  Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο

ð  Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς ή κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του/της προς εγγραφή μαθητή/τριας.

Επισημαίνεται ότι στον πίνακα ανακοινώσεων στην εξώπορτα του προαυλίου έχει αναρτηθεί έγγραφο με τα όρια της σχολικής μας περιφέρειας, ώστε να οι ενδιαφερόμενοι γονείς μαθητών προς εγγραφή (Α΄ τάξη) για το επόμενο σχολικό έτος να γνωρίζουν ότι βασική προϋπόθεση εγγραφής αποτελεί κάθε μαθητής/τρια να διαμένει μόνιμα εντός των ορίων αυτών.

Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών που, κατά το επόμενο σχολικό έτος θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη, να προσέρχονται για την εγγραφή του παιδιού τους καθημερινά, κατά το χρονικό διάστημα από 01 Μαρτίου 2021 μέχρι και 19 Μαρτίου 2021 και ώρες από 09:30΄ έως 12:00΄.

Όπως γνωρίζετε, η υγειονομική κατάσταση στην περιοχή μας βρίσκεται σε δύσκολη καμπή, γεγονός που έχει οδηγήσει, λόγω των μέτρων για την αποφυγή της διασποράς του κορονοϊού, να βρίσκονται τα δημοτικά σχολεία της πόλης μας σε αναστολή της δια ζώσης λειτουργίας τους. Κατά συνέπεια, η προσέλευση στο σχολείο των ενδιαφερόμενων γονέων για την εγγραφή του παιδιού τους θα γίνεται με τη σωστή χρήση των προβλεπόμενων μέτρων ασφαλείας (υποχρεωτική χρήση μάσκας, τήρηση αποστάσεων μεταξύ των γονέων, το πολύ δύο (2) άτομα θα εισέρχονται εντός του διδακτηρίου για την κατάθεση των δικαιολογητικών…)

Από τη διεύθυνση του Σχολείου