Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου σχ. έτους 2013-14

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου προσκαλέσαμε στο Σχολείο μας σε μια μεγάλη Βιβλιογιορτή τη συγγραφέα και εκπαιδευτικό κ. Αναστασία Ευσταθίου, η οποία ταξίδεψε τα παιδιά με καταπληκτικές, δημιουργικές δράσεις στη χώρα του βιβλίου .

Τα παιδιά με την καθοδήγηση των δασκάλων τους εμπνεύστηκαν από τα παραμύθια της συγγραφέα και υποδέχτηκαν την κ. Ευσταθίου με τραγούδια για το βιβλίο, χορεύοντας τον παραδοσιακό χορό τη Γερακίνα, παρουσιάζοντας θεατρικό - χορευτικό δρώμενο και πολλές άλλες βιβλιοδραστηριότητες που είχαν ετοιμάσει στα πλαίσια του προγράμματος της Φιλαναγνωσίας.

Η κ. Ευσταθίου μάγεψε τους μαθητές σε κάθε τάξη που μπήκε ,  έδωσε συγχαρητήρια σε δασκάλους και μαθητές για τις πρωτότυπες δράσεις τους και περισσότερο είπε ένα μεγάλο μπράβο για την έκθεση Λαϊκής Τέχνης που είχε στηθεί στο Σχολείο με αντικείμενα από τη Λαϊκή μας παράδοση.

Επίσης από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων διοργανώθηκε Έκθεση Βιβλίου, την οποία μαθητές και γονείς επισκέφτηκαν , ξεφύλλισαν βιβλία και απόλαυσαν το μαγικό τους κόσμο.

Τη μεγάλη βιβλιογιορτή τίμησαν με την παρουσία τους ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Καραγιάννης, η Υπεύθυνη των Πολιτιστικών κ. Ανδρεάννα Κουφού, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων κ. Σόμπολος και γονείς των μαθητών