Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού Σχ. Έτους 2014-15

Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

O Αθλητισμός μας ενώνει

Οι μαθητές του 26ου Δ. Σχ. Πάτρας και οι μαθητές του Ειδ. Δημ./Ν Κωφών γιόρτασαν μαζί την Πανελλήνια Ημέρα του Αθλητισμού στέλνοντας το δικό τους μήνυμα Ζωής "Ο Αθλητισμός μας ενώνει!  με τραγούδια για τη Διαφορετικότητα και το Ρατσισμό,  Εικαστικές δημιουργίες με Θέμα: «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι» και δρώμενα κατά της Βίας. Παίζοντας παιχνίδια ψυχοκινητικού χαρακτήρα και ποδόσφαιρο με τον ποδοσφαιριστή της Παναχαϊκής Φιλίπε Ντα Κόστα.

Παρακολούθησαν την παρουσίαση της Ολυμπιάδας των Κωφών από τους Κωφούς Αθλητές Χρήστο Βάββα και Χριστίνα Κουμάντου, την  προβολή βίντεο για τους αγώνες από την Αρχαιότητα έως σήμερα και τις μεγάλες στιγμές του Ελληνικού Αθλητισμού. Έπαιξαν μπάσκετ, βόλλεϋ, boccia, handball και παρακολούθησαν επίδειξη του αθλήματος ΤΚD από αθλητές Εθνικής Ομάδας
TKD

To δικό τους μήνυμα για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, η οποία τίθεται σε εφαρμογή στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου, για το σεβασμό στη διαφορετικότητα, την αποδοχή του άλλου χωρίς καμμία διάκριση ως προς το χρώμα, τη γλώσσα, τη φυλή, τις πεποιθήσεις, έδωσαν ο Περ/κός Δ/ντής Εκπ/σης Α/θμιας& Β/θμιας Δυτ. Ελλάδας κ. Παναγιωτόπουλος, ο Δ/ντής Π.Ε. Αχαϊας κ. Κιντής, ο Προϊστάμενος Επιστημονικής Καθοδήγησης κ. Μπαρής , ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Καραγιάννης, η Υπεύθυνη Τμήματος Φ.Αγωγής κ. Μητρογιάννη, ο Προϊστάμενος Εκπ/κών θεμάτων κ. Χριστόπουλος, ο ομοσπονδιακός προπονητής βόλλεϋ κ. Γεράνιος, ο Ομοσπονδιακός Προπονητής ΤKD κ. Αντωνακόπουλος με την Εθνική Ελλαδας.

Οι Δ/ντριες των Σχολείων κ. Αντωνοπούλου Πατρούλα και κ. Νικολοπούλου Αγγελική συνεχάρησαν θερμά χειροκροτώντας τους συντελεστές που οργάνωσαν την καταπληκτική αυτή εκδήλωση ιδιαίτερα τους εκπ/κούς  Φ. Αγωγής Κοκόση Σπύρο-- Κασκάνη Ιωάννη,και τους εκπ/κούς  του Ειδ. Δημ./Ν. Κωφών :Ζήσιμο Γιωρμέζη ?Αθαν. Παναγοπούλου- Αλεξάνδρα Ζαγούρα, για τη Δημιουργία αφίσας & βίντεο  Γουρδούλη Ιωάννη κια τις Εικαστικές δράσεις τη Παύλου Δήμητρα, τις μουσικούς Σπυρίδωνος Πένυ ? Αθ. Σολωμού, για τη συμμετοχή΄της εκπ/κού  Θ.Α. Ζέρβα Τέτα
και  όλους τους εκπ/κούς και  μαθητές του 26ου Δημ.  Σχολείου και του Δημ. Σχ. & Νηπιαγωγείου Κωφών & Βαρηκόων