Εκπαιδευτικός περίπατος στην Αθήνα

Την Παρασκευή 28 Απριλίου 2017 οι μαθητές της Δ΄,  Ε΄και ΣΤ΄τάξης  επισκέφτηκαν  και  ξεναγήθηκαν στο Κέντρο Πολιτισμού « Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος» . Μια επίσκεψη και εμπειρία μοναδική, σε ένα καταπράσινο τοπίο από κήπους με μεγάλη ποικιλία φυτών, μονοπάτια που οδηγούν σε μια απίστευτη πανοραμική θέα.

Ένα Κέντρο Πολιτισμού που προσφέρει στο κοινό ευκαιρίες για μάθηση, καθώς και για αναψυχή, ξεκούραση και νέες εμπειρίες.

Μετά οι μαθητές της Δ΄τάξης  ξεναγήθηκαν  στο Μουσείο της Ακρόπολης και παρατήρησαν από κοντά τα αετώματα, τη ζωφόρο και τις μετώπες τού Παρθενώνα, καθώς και τις Καρυάτιδες, στις αντίστοιχες αίθουσες τού Μουσείου .

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης  επισκέφτηκαν  και ξεναγήθηκαν στο Πολεμικό Μουσείο. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον θαύμασαν την έκθεση πολεμικών κειμηλίων, των Αγώνων του Ελληνικού Έθνους από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Ύστερα οι μαθητές περπάτησαν στον Εθνικό Κήπο και απόλαυσαν την υπέροχη μέρα.