Διδακτικό προσωπικό

Συνεργατική Μάθηση στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας

Την Τρίτη 12 Μαρτίου είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε την Α' τάξη του δημοτικού σχολείου Καμινίων.

Οι εκπαιδευτικοί της αγγλικής γλώσσας των δύο σχολείων Μαριλού Τσιμπούκη και Μούρτου Μαγδαληνή σε συνεργασία με τους δασκάλους των τάξεων, συνεργάστηκαν και σχεδίασαν μια δράση που είχε σαν κύριο άξονα τη δύναμη της επικοινωνίας, της γλώσσας της φιλίας και της κοινωνικοποίησης.

Οι μαθητές χρησιμοποιώνταςστην αγγλική γλώσσα ως μέσο επικοινωνίας γνωρίστηκαν μεταξύ τους έπαιξαν παιχνίδια που ενδυνάμωσαν την ομάδα, τραγούδησαν και συζήτησαν για τη φιλία.

Τέλος κατασκεύασαν και αντάλλαξαν βραχιόλια φιλίας θέλοντας να δώσουν ένα μήνυμα κατά της σχολικής βίας. Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία όλων για να διεξαχθεί ομαλά αυτή η δράση.