Μουσική εκπαιδευτική επίσκεψη!

Την Τετάρτη 28 Μαρτίου 2024 οι Δ’ και Ε΄τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Ι. Ν. Αγίου Ανδρέα,  όπου γνώρισαν  και άκουσαν  μελωδίες από εκκλησιαστικό όργανο και το Δημοτικό Ωδείο Πατρών.

Οι καθηγητές του Δημοτικού Ωδείου ερμήνευσαν  δημοφιλή έργα   κλασικών συνθετών και  παρουσίασαν αναλυτικά ο καθένας το μουσικό όργανο της ειδίκευσής τους

Οι μαθητές-τριες μας πραγματικά απόλαυσαν τους ήχους της κιθάρας, του βιολιού,  της βιόλας, του βιολοντσέλου του πιάνου και της τρομπέτας και   με τη καθοδήγηση  των μουσικών του Ωδείου δοκίμασαν και έπαιξαν τις πρώτες τους νότες!

Με την εκπαιδευτική αυτή  δράση οι μαθητές-τριες γνώρισαν βιωματικά κάποια μουσικά όργανα της συμφωνικής ορχήστρας και συνειδητοποίησαν με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο τα πολλαπλά οφέλη που προσφέρει στον άνθρωπο η ενασχόληση με τη μουσική.