Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Αθήνα 2014

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα των μαθητών Ε΄και ΣΤ΄ τάξης

Την Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2014 οι μαθητές της Ε΄τάξης με τους δασκάλους τους κ. Κώστα Παπαδόπουλο τον  κ. Νίκο Παπαδόπουλο, και τον εκπαιδευτικό της Πληροφορικής κ. Γουρδούλη Ιωάννη επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο.  Ξεναγήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου και θαύμασαν από κοντά τις συλλογές κειμηλίων, όπλων και αντικειμένων από τις επιχειρήσεις των ελληνικών ενόπλων δυνάμεων  την πλούσια Βιβλιοθήκη, τα πολεμικά αεροσκάφη, φωτογραφικό αρχείο και είχαν τη δυνατότητα να δουν την πολεμική και στρατιωτική ιστορία του Ελλαδικού χώρου από την Προϊστορική εποχή έως τον Β΄Παγκόσμιο Πόλεμο.
Μετά έκαναν περίπατο στον πανέμορφο Εθνικό Κήπο και απόλαυσαν την άφθονη βλάστηση, τα όμορφα λουλούδια, τις λίμνες με τις πάπιες, το ζωολογικό κήπο και κατέληξαν στο Μέγαρο Μουσικής όπου εκεί παρακολούθησαν στη Μουσική Βιβλιοθήκη του Μεγάρου ένα ρεσιτάλ κιθάρας.

Οι μαθητές στης Στ΄τάξης επισκέφτηκαν τον εκθεσιακό χώρο του Μουσείου της Ακρόπολης με τους δασκάλους τους κ. Δήμητρα Χριστοδουλοπούλου και κ. Τσερεμέγκλη Χρυσόστομο . Με την ξεναγό είχαν τη δυνατότητα μιας συναρπαστικής γνωριμίας με όλα τα ευρήματα που εκτίθενται στο Μουσείο, τα μοναδικά διακοσμημένα αγγεία, με τον πλούτο και την ποικιλία των μεγάλων αρχιτεκτονικών γλυπτών από την Αρχαϊκή και Γεωμετρική Περίοδο, τα γλυπτά του αετώματος του μεγάλου Ναού της Αθηνάς, τα μεγάλα έργα τέχνης της Κλασσικής Εποχής.  Εντυπωσιάστηκαν με την πανέμορφη θέα των αρχαϊκών έργων ανάμεσα στις κολώνες της αίθουσας, και απόλαυσαν  ολόκληρο τον γλυπτό διάκοσμο του Παρθενώνα και κατανόησαν  τις παραστάσεις που απεικονίζονται σε αυτόν.  Θαύμασαν  από κοντά φατνώματα της οροφής των Προπυλαίων, τα γλυπτά της ζωφόρου και του θωρακίου του Ναού της Αθηνάς Νίκης, τα γλυπτά των ζωφόρων του Ερεχθείου και βέβαια τις περίφημες Καρυάτιδες του ίδιου ναού.

Μετά τη μαγική ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης επισκέφτηκαν τη Βουλή των Ελλήνων  που συνδέεται άμεσα με την ιστορία του σύγχρονου ελληνικού κράτους, άκουσαν για την ιστορία του κτιρίου στο πέρασμα των χρόνων και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από τα θεωρεία συζήτηση στη Βουλή που εξελισσόταν εκείνη τη στιγμή.
Κατεβαίνοντας από το κτίριο της Βουλής είχαν την ευκαιρία να δουν την αλλαγή φρουράς στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτου και ύστερα συνάντησαν τους μαθητές της Ε΄τάξης στο Μέγαρο Μουσικής και απόλαυσαν όλοι μαζί το ρεσιτάλ κιθάρας.