Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2015

Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα»

Ένα ταξίδι πίσω στο χρόνο, στο λαμπρότερο ξεχωριστό αθλητικό γεγονός της ελληνικής αρχαιότητας και μέσα από το εκπαιδευτικό Παραμύθι

«Αξίες Ολυμπιακές! Από την Ολυμπία?προς όλο τον κόσμο! Ένα μαγικό ταξίδι!» έκδοση της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας της Ελλάδας (ΕΘΝΟΑ), διοργανώθηκε η 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχ. Αθλητισμού, με συντονιστές  τους εκπαιδευτικούς Φ. Αγωγής κ. Κοκόση Σπύρο και Κασκάνη Ιωάννη, με την μουσική επιμέλεια της κ. Πένυ Σπυρίδωνος, με τη δημιουργία αφίσας από τον εκπαιδευτικό ΤΠΕ: Γουρδούλη Ιωάννη και τη συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών και μαθητών του Σχολείου.

Αφού πρώτα ακούστηκε ο Εθνικός  Ύμνος και ο Ολυμπιακός Ύμνος, παρουσιάστηκε το σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων, η Ολυμπιακή Φλόγα, ακούστηκε ο Ολυμπιακός όρκος του Αθλητή και του Κριτή και το μαγικό ταξίδι ξεκίνησε, με το σχηματισμό των Ολυμπιακών κύκλων, με μήνυμα για Πανελλήνια Ημέρα Σχ. Αθλητισμού και  για τις Ολυμπιακές αξίες, την Άμιλλα, το Σεβασμό, το Ευ Αγωνίζεσθαι που είναι στάση ζωής   από το Σχολικό Σύμβουλο  κ. Καραγιάννη Παναγιώτη και τη Δ/ντρια του Σχολείου κ. Αντωνοπούλου Πατρούλα και προβολή βίντεο με θέμα: « Ιστορία των Ολυμπιακών αγώνων από την αρχαιότητα έως σήμερα ? Παραολυμπιακοί αγώνες».
Στη συνέχεια Οι μαθητές συμμετείχαν σε πολλές αθλητικές δράσεις παραολυμπιακών αγωνισμάτων, σε παιχνίδια, αγωνίσματα  και παρακολούθησαν βασικές τεχνικές τέννις  από την Ομάδα προπονητών Ομίλου Αντισφαίρισης Πάτρας και βόλλεϋ από την Ομάδα

αθλητών  της ΕΑΠ και της Εθνικής Ομάδας, που επισκέφτηκαν το Σχολείο .
Επίσης οι μαθητές όλων των τάξεων  μαζί με τους δασκάλους τους συμμετείχαν σε εικαστικές δράσεις δημιουργώντας ένα μεγάλο πανό  για τα Ολυμπιακά ιδεώδη με το μήνυμα "Ο Αθλητισμός είναι η δύναμη της Ελπίδας- είναι Άμιλλα-είναι Σεβασμός -είναι Ισότητα και Ενώνει όλους τους Ανθρώπους στη Γη."