Η ΜΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Τη Δευτέρα 19-2-2024 φιλοξενήσαμε στο χώρο του σχολείου μας την μπάντα του Δήμου Πατρέων.

Οι μουσικοί της μπάντας με την καθοδήγηση του μαέστρου Χρήστου Λούκα παρουσίασαν στους μαθητές-τριες ένα μουσικό πρόγραμμα με κεφάτες καρναβαλικές μελωδίες!

Τα παιδιά απόλαυσαν ξεχωριστά και συνολικά τα ηχοχρώματα του σαξόφωνου, της τρομπέτας, του κόρνου, του τρομπονιού και των κρουστών και κατάλαβαν πως λειτουργεί ένα μουσικό σύνολο.

Μικροί μεγάλοι τραγουδήσαμε, χορέψαμε και «μπήκαμε» σε καρναβαλικό κλίμα!

Ευχαριστούμε πολύ  τους μουσικούς και τον κ. Λούκα που μας επισκέφθηκαν και πρόσφεραν στους  μαθητές-τριες  μας αυτήν την τόσο ωφέλιμη και ευχάριστη εκπαιδευτική μουσική εμπειρία.

Να σας ενημερώσουμε ότι στο χώρο της Δημοτικής Μπάντας (διεύθυνση: Αγίου Διονυσίου 12-16) παραδίδονται δωρεάν μαθήματα εκμάθησης μουσικών οργάνων σε όποιον μαθητή-τρια ενδιαφέρεται. (τηλέφωνο επικοινωνίας 2610 425515)

Καλές Απόκριες σε όλους μας!