Η Πυροσβεστική στο Σχολείο μας .......

Τ
ην Τετάρτη 3  Φεβρουαρίου  2016  μαθητές και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για την αντιμετώπιση φαινομένων έκτακτης ανάγκης από τον Πυραγό  της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας κ. Μάνθο Κυρίτση. Οι ι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά  το  όχημα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας  με τα διάφορα εξαρτήματα που έχει και  να ενημερωθούν για τη χρήση του καθενός  χωριστά.
 Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν για τις τόσες σημαντικές πληροφορίες, για τις απαντήσεις που πήραν στις απορίες που είχαν και καταχειροκρότησαν τους πυροσβέστες κ. Διαμαντόπουλο Θεόδωρο και Καπνίδη Κων/νο, τον Προϊστάμενο κ. Μπίκο Νικόλαο και τον Πυραγό κ. Κυρίτση, ο οποίος έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να γίνουν μικροί πυροσβέστες και να χρησιμοποιήσουν τη μάνικα του οχήματος. Στη συνέχεια ενημερώθηκαν οι  εκπαιδευτικοί για τη χρήση των πυροσβεστικών μέσων του Σχολείου και για τις πρακτικές αντιμετώπισης φαινομένων έκτακτης ανάγκης.

Οι μαθητές θαύμασαν το έργο που επιτελεί το Πυροσβεστικό Σώμα και  μέσα από τις εικαστικές τους δημιουργίες  και οι εκπαιδευτικοί ευχαρίστησαν τους πυροσβέστες για τη σπουδαία αυτή ενημέρωση και τους ευχήθηκαν να΄ναι πάντα γεροί και δυνατοί για να μπορούν  ν΄αντιμετωπίζουν κάθε έκτακτη ανάγκη, όταν προκαλείται.