Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Αθήνα 2013

Επίσκεψη στην Παλαιά Βουλή και στο Νέο Μουσείο τής Ακρόπολης

Την Παρασκευή 19  Απριλίου  2013 οι μαθητές τής Δ και Στ τάξης του Σχολείου μας επισκέφθηκαν την Παλαιά Βουλή, όπου στεγάζεται το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, που είναι  αρχιτεκτονικό κόσμημα στο κέντρο της Αθήνας και είναι άμεσα συνδεδεμένο με την ελληνική ιστορία.

Εκεί οι μαθητές θαύμασαν τα εκθέματα  από την εποχή της Φραγκοκρατίας και της Οθωμανικής εποχής, καθώς και της περιόδου της  ελληνικής επανάστασης του 1821.  ?οπλισμό, σημαίες, έργα τέχνης, αναμνηστικά, χειρόγραφες επιστολές και προσωπικά αντικείμενα ιστορικών μορφών,  μετάλλια, έπιπλα, τις παραδοσιακές  ενδυμασίες , και  αντικείμενα  της καθημερινής ζωής διαπρεπών  Ελλήνων λογίων, κληρικών, φιλελλήνων , βασιλιάδων.

Μετά  οι μαθητές  επισκέφτηκαν και  το νέο Μουσείο τής Ακρόπολης, όπου ξεναγήθηκαν από την  ξεναγό κ Αγγελοπούλου Οι μαθητές αρχικά είδαν μερικά από τα εκθέματα που βρέθηκαν στον χώρο γύρω από τον ιερό βράχο τής Ακρόπολης. Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν τον χώρο όπου βρισκόταν ο Εκατόμπεδος, ναός τής αρχαϊκής εποχής πάνω στον οποίο οικοδομήθηκε ο Παρθενώνας. Θαύμασαν τα διάφορα αγάλματα (κούρους, κόρες, το άγαλμα τού Μοσχοφόρου) που ήταν τοποθετημένα ως αναθήματα στο ιερό τής Αθηνάς και έμαθαν για τα σχέδια και τα χρώματα που χρησιμοποιούνταν για τη διακόσμησή τους. Τέλος, επισκέφθηκαν τη μεγάλη αίθουσα με τα εκθέματα από τον Παρθενώνα, τα αετώματα, τις μετόπες και τη ζωοφόρο του, θαύμασαν τις πέντε καρυάτιδες και ενημερώθηκαν για τις εργασίες συντήρησής τους.
Το νέο Μουσείο τής Ακρόπολης εντυπωσίασε τους μαθητές, οι οποίοι προτού αποχωρήσουν είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν από τον β΄ όροφο τη θέα προς τον ιερό βράχο και να δουν από ψηλά τον περιβάλλοντα χώρο με τα σημαντικότερα αξιοθέατα (μνημείο τού Φιλοπάππου, θέατρο Διονύσου, Λυκαβηττός).